Ako vychladiť prehriaty interiér bez klimatizácie

Téma viac ako aktuálna a aj pálčivá, keďže vonku vládnu teploty spravidla nad hranicou 30 stupňov.

15.07.2010 11:01
prehriaty interier Foto:
prehriaty interier
debata

Pre tých, ktorí jazdia v autách s klimatizáciou to nie je žiadny problém. Stačí pár pohybov ruky a z výduchov sa valí prúd osvieženia. Za pár minút sa už pohodlne vezú v pojazdnej chladničke a spoza skla si vychutnávajú leto. No aj s klimatizáciou treba vedieť narábať, ale to je iná téma. Dnes tu máme pár tipov pre tých, ktorí jazdia na nejakom staršom aute (ktoré o klimatizácii ani nepočulo), alebo na relatívne novom aute, ktoré však z rôznych dôvodov klimatizáciu nemá.

S klimatizáciou je to jednoduché, bez nej treba... Foto: Citroën
S klimatizáciou je to jednoduché, bez nej treba používať triky. S klimatizáciou je to jednoduché, bez nej treba používať triky.

Ak túto problematiku vezmeme úplne vážne, treba začať dávno predtým, ako slnko dostane šancu rozpáliť interiér nášho auta na teplotu pece. Prvou možnosťou je preventívne parkovať v tieni. Lenže slnko po oblohe putuje a ráno vrhá tieň iným smerom, ako keď napríklad odchádzame z práce. Preto nie je na škodu vytipovať si parkovacie miesto tam, kde budovy a stromy vrhajú tieň približne v čase nášho odchodu z práce.

Takúto taktiku je možné uplatniť vtedy, ak ide o pravidelné návštevy toho istého miesta a vieme odpozorovať pohyb tieňa, ak tam vôbec nejaký je. Ďalším aspektom, ktorý nam tento súboj so slnkom môže sťažiť je dostatok parkovacích miest v danej oblasti. Ak sme radi, že ráno vôbec nájdeme nejakú štrbinku na zaparkovanie, musíme sa poobzerať po iných trikoch ako je „tieňový manažment“.

Takto stiahnuté okno príliš láka zlodejov. Foto: Marián Balog
Takto stiahnuté okno príliš láka zlodejov. Takto stiahnuté okno príliš láka zlodejov.

Ak sa priamej dávke slnečného žiarenia na naše auto nevyhneme, môžeme aspoň zmierniť jeho dopady. Keď teplomer ukazuje 25 stupňov, vzduch v interiéri auta sa na priamom slnku za pár minút dokáže zohriať na 60 až 70 stupňov (pri zatvorených oknách samozrejme). Čalúnenie a obklady sa dokážu zohriať ešte viac, najmä ak sú tmavej farby. Špeciálne nepríjemný je žeravý volant, ktorý sa takmer lepí na ruky, čierne kožené (koženkové) sedadlá a radiaca páka, ktorá býva spravidla tiež čierna. Určite sa vám už stalo, že po nasadnutí do auta ste sa ako tak zmierili s teplotou vzduchu a sedadla, ale po naštartovaní a stlačení spojky sa vám ruka takmer prilepila na radiacu páku či volant.

prehriaty interier

Čiastočným riešením sú tienidlá ktoré pomocou prísaviek nalepíte na čelné okno, prípadne na bočné a zadné. Môžete použiť aj noviny alebo uterák a prikryť iba volant a páku. No s horúcim vzduchom v interiéri to nebude také jednoduché. Niektorí vodiči nechávajú bočné okná otvorené na pár centimetrov, ale treba mať na pamäti dlhoprstých, ktorých takéto prípady doslova vyprovokujú. Navyše za „štrbinové vetranie“ môžete dostať pokutu do výšky 60 eur, pretože zákon káže zabezpečiť auto proti odcudzeniu všetkými prostriedkami, ktoré má auto namontované od výroby.

Samozrejmosťou by malo byť odstrániť z interiéru všetky predmety, ktoré by mohli vplyvom extrémnej teploty podľahnúť skaze. Najhoršie sú na tom niektoré plasty (elektronika), potraviny (banán v mikrovlnke – nič príjemné), ale aj spreje a iné tlakové nádoby. Samozrejmosťou je vyhnúť sa nechávaniu zvierat v zavretom aute.

Pred supermarketom toho veľa s tieňom nevymyslíte. Foto: wordpress.com
Pred supermarketom toho veľa s tieňom nevymyslíte. Pred supermarketom toho veľa s tieňom nevymyslíte.

Ak sme sa pražiacemu slnku nevyhli, je dobré po príchode k autu otvoriť všetky okná (ak členovia posádky nie sú citliví na prievan) a vyraziť na cestu. Ak máte ručne sťahovacie okná a idete v aute sami, bude lepšie stiahnuť iba predné okná, keďže po čase sa vám prievan zunuje a kvôli vytiahnutiu zadných okien budete musieť zastaviť. Prípadne si vytiahnete predné okná a zadné necháte napospas prievanu.

Pri vyšších rýchlostiach však jazda s otvorenými oknami nie je nič príjemné preto nezaškodí skombinovať mierne otvorené okno so zapnutým ventilátorom. Na dlhších trasách nezaškodí „taxikársky trik“ – vlhký uterák na krku. Odporúčajú sa časté zastávky, podľa možnosti v tieni a dodržiavať pitný režim. No bez klimatizácie je v lete najlepšie cestovať v noci.

debata chyba
Články podľa značiek